info [at] diara [dot] com

6 - 46839105 -021

شرکت طراحان فلز دانا تحت نام تجاری گروه صنعتی دیارا با برند دیارا

با بیش از پانزده سال سابقه فعالیت

شنبه, 20 -2662 ساعت 10:31

درب آسانسور

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

درب آسانسور | بهترین درب آسانسور | قیمت درب آسانسور | درب آسانسور قیمت | نمونه درب آسانسور | اندازه درب آسانسور | انواع درب آسانسور | درب آسانسور در ایران

 

مشاوره و خرید با کارشناسان گروه صنعتی دیارا: 02146839105 - 02146839106 - 09128508137

 

 

درب آسانسور

بررسی کامل انواع درب آسانسور و قیمت انواع درب

درب آسانسور یکی از اجزای مهم آسانسور از نظر ایمنی و کارکرد، درب آسانسور(Elevator door) است. نصب و سوار کردن درب آسانسور از اهمیت بالایی برخوردار است. در صورت بی دقتی در نصب اجزای مختلف درب آسانسور می‌توان شاهد بروز خسارت‌های مالی فراوان و حتی جانی بود. بر همین اساس مهم‌ترین وظیفه‌ی درب‌های آسانسور، تامین امنیت مسافران از طریق تفکیک فضا و قطع دسترسی به محیط‌های خطرناک است. همچنین نباید از جنبه تزییتی درب های اسانسور در کنار ایمنی آن غافل شد. درب آسانسور بر اساس موارد مختلفی طبقه بندی می‌شوند که در هر سیستم آسانسور دو نوع درب طبقه و درب کابین وجود دارد. تعداد درب طبقه به تعداد توقف‌های موجود در ساختمان بستگی دارد.

 

انواع درب آسانسور

به طور کلی هر دستگاه آسانسور از مجموعه‌ای شامل دو نوع درب آسانسور تشکیل شده است که به صورت یکپارچه عمل می‌کنند. این مجموعه عبارت است از درب کابین که بر روی کابین سوار می‌شود و درب طبقات که در هر ایستگاه آسانسور یکی از آن وجود دارد. تقسیم‌بندی‌های دیگری نیز برای درب‌های اسانسور وجود دارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

درب کابین

تعداد درب کابین آسانسور  بستگی به تعداد ورودی و خروجی کابین آسانسور دارد که به صورت معمول تعداد درب کابین در اکثر ساختمان‌ها یکی است. در کابین همراه با کابین آسانسور جابه‌جا می‌شود و تنها در زمان ایست کامل در توقف‌گاه باز می‌شود. این درب به صورت خودکار در زمان حرکت بسته شده و با ایزوله کردن فضای کابین مسافران را از خطرات محیطِ متحرکِ پیرامون، محفوظ می‌دارد. درب کابین آسانسور به دو نوع تمام اتوماتیک و نیمه اتوماتیک تقسیم می‌شود که اجزای تشکیل‌دهنده‌ی درب کابین عبارت است از:

- کفشک‌ها

- کنتاکت

- موتور سر درب

- تسمه

- قرقره‌ها

- چهارچوب

- لته‌ها

- سیل درب

 

درب طبقات

درب طبقه آسانسور، بین ایستگاه طبقه و چاه آسانسور قرار دارد که دسترسی افراد حاضر در طبقات به چاه آسانسور را محدود می‌کند و خطراتی نظیر سقوط به چاه یا برخورد با کابین در حال حرکت را از بین می‌برد. درب طبقه تنها زمانی باز می‌شود که کابین در طبقه به جهت ورود یا خروج مسافرین توقف کرده باشد. نوع و همچنین اندازه‌ی این درب به نوع کاربری درب آسانسور، فضا و استانداردهای موجود بستگی دارد. درب طبقات آسانسور انواع مختلفی دارد که می‌توان دیارا، تلسکوپی، سانترال و درب‌های آکاردئونی را نام برد. انتخاب نوع و اندازه بازشوی درب طبقات با توجه به  طراحی آسانسور و متناسب با نوع کاربری و مطابق با استانداردها صورت می گیرد.

انواع درب آسانسور از نظر نوع کارکرد

در تقسیم‌بندی دیگری از در‌ب آسانسور، درب‌های کابین و درب طبقات آسانسور را از نظر نوع کارکرد به ۲ نوع درب اتوماتیک و نیمه اتوماتیک طبقه‌بندی می‌کنند. تفاوت کلی این درب‌ها در نوع نیروی لازم جهت باز یا بسته شدن آنها می‌باشد

 

درب اتوماتیک آسانسور

در این نوع از درب های آسانسور،  هم درب کابین و هم درب طبقات بصورت خودکار باز و بسته می‌شوند. این نوع درب‌ها را یا از نوع تسلکوپی یا سنترال طراحی و اجرا می‌کنند. در نوع تلسکوپی درب تنها از یک سمت باز و بسته می‌شود و در نوع سنترال درب از وسط باز و سپس دوباره از کناره‌ها بسته می‌شود.درب های اتوماتیک سرعت بالاتر، صدای بسیار کم و سهولت کاربری بیشتری دارند.

 

قسمت‌های تشکیل‌دهنده‌ی درب‌های اتوماتیک عبارتند از:

- کنتاکت
- کفشک‌ها
- سیل درب
- لته‌ها
- چهارچوب

 

درب نیمه اتوماتیک آسانسور

درب‌های نیمه اتوماتیک به وسیله‌ی نیروی مکانیکی وارد شده توسط مسافر(هل دادن) باز و یا بسته می‌شوند. به اینگونه که درب طبقات که به صورت دیارا می‌باشد توسط مسافر باز شده و درب کابین که اغلب از نوع تلسکوپی می‌باشد، بدون دخالت مسافر به شکل خودکار باز می‌شود.

 

انواع درب آسانسور از نظر نوع باز و بسته شدن

در‌ب های آسانسور را از نظر نوع و سبک باز و بسته شدن به ۴ دسته‌ی کلی تقسیم‌بندی می‌کنند.

 

درب آسانسور

این درب‌ آسانسور که از قدیمی‌ترین نوع درب می‌باشد برای آسانسورهای کوچک با فضای محدود کاربرد دارد. عدم نیاز به عرض زیاد جهت کارکرد صحیح از مزایای این نوع درب‌ها می‌باشد. معمولا این درب‌ها در عرض‌های ۷۰،۸۰ و ۹۰ سانتی‌متری تولید می‌شوند. از معایب این درب‌ آسانسور می‌توان به مسدود شدن مسیر راهرو هنگام باز شدن درب، سختی باز شدن از نظر نیروی مکانیکی لازم، زمان‌بر بودن عملیات باز و بسته شدن درب و همچنین عدم کاربرد صحیح برای افراد معلول و کودکان و سالمندان اشاره نمود.

 

درب عمودی آسانسور

این درها بیشتر در آسانسورهای باربری کاربرد دارند. عملکرد این درب‌ها به این صورت است که درب در راستای عمودی از پایین باز و به سمت بالا رفته و جمع می‌شود. در هنگام بسته شدن نیز در راستای عمود پایین آمده و باعث بسته شدن درب آسانسور می‌شود. نیروی باز و بسته‌کننده‌ی این نوع درب‌ها هم از نوع مکانیکی(دستی) و هم از نوع الکترومکانیکی(موتور) می‌باشد.

درب کپسولی آسانسور

درب‌های آسانسور کپسولی تنها از یک سمت باز یا بسته می‌شوند. سه قاب بالای این نوع درب‌ها نصب می‌شود که در هنگام باز و بسته شدن، بصورت کشویی بر روی یکدیگر قرار می‌گیرند و از مزایای این نوع درب‌ها سرعت بالاتر نسبت به درب‌های دیارا می‌باشد.

درب سنترال آسانسور

درب‌های آسانسور سنترال از دو لنگه مجزا تشکیل شده‌اند که هنگام بسته شدن، این لنگه‌ها بصورت مماس کنار هم قرار می‌گیرند. در زمان باز شدن نیز به صورت کشویی به طرف سمت چپ و راست حرکت می‌کنند و باعث باز شدن درب از قسمت میانی می‌شوند. مزیت این درب‌ها سرعت بالای عملکرد و باز و بسته شدن است. عیب این نوع درب‌ها عدم کارکرد صحیح به هنگام خطا و یا کار نکردن چشمی درب آسانسور است.

 

مزایای درب سنترال نسبت به درب تلسکوپی

زمان باز و بسته شدن کمتری دارند.

از لحاظ بصری زیباتر هستند و امکان قرینه‌سازی کابین با طبقه را فراهم می‌کنند.

فضای کمتری از عمق کابین را اشغال می‌کنند و درب کابین‌ آسانسور هایی که نیاز به عمق بیشتر دارند، کارایی بهتری دارند.

 

قطعات و تجهیزات درب آسانسور

دربهای ‌آسانسور نیز مانند دیگر تجهیزات آسانسور از قسمت‌های مختلفی تشکیل شده است. برخی از این قطعات در انواع دربهای آسانسور مشترک بوده و برخی دیگر تنها برای یک نوع خاص از درب مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

دیکتاتور درب یا آرام بند

وظیفه‌ی این قطعه در درب های آسانسور، جلوگیری از برخورد و ضربه شدید درب با قسمت‌های کابین است. وجود این قطعه در سیستم درب آسانسور باعث نرمی و آرامی باز و بسته شدن درب آسانسور می‌شود.

 

مگنت درب آسانسور

این قطعه برای ایمنی درب آسانسور به کار گرفته می‌شود. به این صورت که هنگام رسیدن درب به طبقه قفل درب بر روی مگنت فشار ایجاد می‌کند و باعث باز شدن درب می‌شود. مگنت درب آسانسور از یک سیم پیچ مغناطیسی و یک اهرم و جک تشکیل شده است.

 

سنسور درب آسانسور

نقش این سنسور تشخیص وجود یا عدم وجود شی یا شخص در جلوی درب و همچنین لابه‌لای درب آسانسور می‌باشد. در دو نوع پرده‌ای و نقطه‌ای وجود دارد. در صورت وجود شی این سنسور اجازه بسته شدن درب و در نتیجه اجازه‌ی حرکت به آسانسور را نمی‌دهد.

کفشک

محل قرارگیری این قطعه در بالا یا پایین کابین در امتداد ریل راهنما است. وظیفه‌ی کفشک‌ها هدایت درب آسانسور برای باز یا بسته شدن است. کفشک لغزشی، ثابت و غلطکی از انواع کفشک‌های درب آسانسور می‌باشد.

 

کدام نوع از درب های آسانسوری بهتر است؟

درب آسانسور از نظر ایمنی برای سیستم آسانسور از اهمیت بالایی برخوردار است. طراحی و نصب انواع درب آسانسور بر روی طبقات و کابین باید با دقت و تجربه کافی انجام شود. کوچک‌ترین خطا یا اندازه‌گیری نادرست در نصب هر یک از قطعات، جدا از کاهش طول عمر مفید درب‌ها و خرابی‌های پی‌در‌پی، باعث ایجاد خسارت‌های جانی و مالی جبران ناپذیری می‌شود. کیفیت قطعات و درب آسانسور نیز حائز اهمیت است. خرید و استفاده از درب‌های بی‌کیفیت که در ساخت قطعات آن از مواد نامرغوب و بی‌کیفیت استفاده شده است، کاهش طول مفید درب‌ها و همچنین خرابی و استهلاک در سایر قطعات آسانسور را به همراه دارد.

 

برندهای درب آسانسور

در کلمان برترین برند های درب آسانسور ازگروه دیارا با مناسب‌ترین قیمت موجود است.برای خرید درب آسانسور و دیگر قطعات آسانسور به مرکزهای معتبر قطعات و تجهیزات آسانسور مراجعه کنید. برای مشاوره رایگان و همچنین خرید قطعات و تجهیزات مختلف آسانسور به ویژه انواع در‌ب‌های آسانسور می‌توانید همین حالا از راه های ارتباطی با گروه بازرگانی کلمان استفاده کنید.

عوامل موثر بر قیمت درب آسانسور

قیمت درب آسانسور با توجه به سایز درب های آسانسور که از پر فروش ترین سایز درب ها می‌توان به سه سایز 70 و 80 و 90 اشاره کرد متفاوت است. و از عوامل موثر دیگر بر قیمت درب آسانسور می‌توان به برند درب و نوع درب های آسانسور اشاره کرد که قیمت درب های آسانسور تمام اتوماتیک نسبت به درب های نیمه اتوماتیک گران تر است و همین نسبت قیمت درب دیارا نسبت به دو نوع درب دیگر ارزان تر است و میان برند های درب آسانسور سلکوم پلاس گران ترین درب محسوب می‌شود و همچنین توس ارزان ترین درب آسانسور محسوب می‌شود.

 

درب‌های طبقات مشهود‌ترین بخش بیرونی درب آسانسور می‌باشند و علاوه بر ایمنی، جنبه‌ی زیبایی نیز دارند. به همین منظور در طراحی آنها از مواد مختلف از جمله آهن، استیل، شیشه ای و... در رنگ‌ها و طرح‌های مختلف استفاده می‌گردد تا با معماری بنا هماهنگ گردند. ارتفاع درب طبقات معمولا ۱۹۵ سانتی‌متر است. درب‌های نیمه‌اتوماتیک حتما باید دارای شیشه جهت نمایش حضور کابین در طبقه باشند. در انتخاب و طراحی درب کابین توجه به حداقل زمان باز و بسته شدن و عرض مناسب بسیار ضروری می‌باشد. در طراحی آسانسور با توجه به معماری بنا می‌توان برای کابین یک درب یا دو درب(مجاور یا متقابل) در نظر گرفت. قبل از خرید لوازم آسانسور می‌توانید از پشتیبانی فنی کلمان مشاوره تخصصی دریافت کنید.

 

بهترین درب آسانسور

بهترین درب های آسانسور کدامند و باید چه ویزگی هایی داشته باشند؟

درب های آسانسور در دو گروه درب های کابین و درب طبقات قرار می گیرند که از لحاظ نوع کارکرد دوباره به دو نوع اتوماتیک و نیمه اتوماتیک تقسیم می شوند. این دو مدل درب در نوع نیروی لازم برای باز و بسته شدن با یکدیگر متفاوت هستند. محل ورودی طبقات به کابین مکان قرار گیری درب آسانسور است که انواع آن ها شامل درب آسانسور دیارا ، سانترال یا از وسط بازشو، آکاردئونی و درب های تلسکوپی یا از یک طرف باز شو هستند. با توجه به نوع آسانسور و نوع کاربری آن و استاندارهای نصب آسانسور می توان نوع و اندازه بازشوی درب را انتخاب کرد.

 

انواع مختلفی درب آسانسور در حال حاضر تولید می شود که بهترین درب آسانسور همان درب اتوماتیک است که در مدل های دیارا ، تلسکوپی و سانترال ساخته شده اند. استفاده از این درب ها در ساخت آسانسور باعث خودکار باز و بسته شدن درب کابین و درب طبقات می شود. این درب های اتوماتیک را بیشتر در دو نوع تلسکوپی و سانترال طراحی و پیاده سازی می کنند. به طوری که در درب آسانسور تلسکوپی نحوه باز و بسته شدن درب فقط از یک سمت انجام می گیرد. همچنین درب های سانترال آسانسور از وسط باز شده و از کناره ها بسته می شوند.

 

درب های اتوماتیک از قسمت های کنتانت، کفشک، سیل درب، لته ها و چهارچوب ساخته شده اند. این درب ها به عنوان بهترین درب آسانسور می توانند از لحاظ ایمنی دستگاه آسانسور بسیار اهمیت دارند. همچنین برای نصب و طراحی آن ها باید نهایت دقت را داشته و از افراد با تجربه استفاده کرد. هر یک از قطعات درب آسانسور باید بدون کوچکترین خطا یا اندازه گیری غلط نصب شوند؛ در غیر ای صورت طل عمر مفید درب ها کاهش یاقته، خرابی های مکرری پیش آمده و خسارت های جانی و مالی بسیاری بوجود خواهد آمد.

 

قطعات آسانسور به کار رفته در این درب های اتوماتیک باید بسیار با کیفیت باشد؛ زیرا اگر از قطعات نامرغوب در ساخت این درب ها استفاده گردد باعث کاهش عمر مفید درب ها شده و سبب ایجاد خرابی و استهلاک در سایر قطعات می شود. از این رو بهتر است برای خرید قطعات اصل و با کیفیت برای آسانسور به نمایندگی ها و شرکت های معتبر و شناخته شده مراجعه نمایید.

 

 

قیمت درب آسانسور

قیمت روز درب آسانسور 1401 چقدر است؟

با توجه به نوسانات اخیر ارز در سال 1399 و ادامه آن در سال 1400 درج قیمت روز همه ی مدل های درب آسانسور در سایت دیارا امکانپذیر نمی باشد لذا برای اطلاع با همکاران ما تماس بگیرید

 

قیمت درب آسانسور دیارا بستگی به جنس و برند آن دارد. درب آسانسور جزء 5 قطعه اصلی آسانسور به شمار می آید. درب آسانسور در مراحل اولیه نصب آسانسور بکاربرده می شود. و دارای دو جنبه ی تزئینی و ایمنی است. درب آسانسور توسط کارخانجات متعددی در کشور ساخته می شود که به لحاظ کیفیت و قیمت با هم متفاوت اند. بهترین و باکیفیت ترین درب های آسانسور را تنها در نمایندگی دیارا آن هم با قیمت مناسب جستجو نمایید.

درب آسانسور اتوماتیک ساخته می شود. در گذشته درب های دیارا بیشترین استفاده را داشتند اما با ورود درب های اتوماتیک به بازار استفاده از این درب ها تا حدودی کاهش یافت. قیمت درب آسانسور نسبت به نوع اتوماتیک کمتر است.

درب آسانسور در ابعاد و اندازه های متفاوت ساخته می شود.

قیمت درب آسانسور در محاسبه قیمت نهایی آسانسور بسیار مؤثر است.

در انتخاب درب آسانسور باید دقت کامل داشت. در نصب آن نیز باید دقت داشت چرا که درب مسئولیت حفظ جان مسافرین و سلامت بار در آسانسور را بر عهده دارد.

قیمت درب آسانسور با توجه به ابعاد، جنس، طرح و رنگ و … محاسبه می شود. این نوع از درب آسانسور معمولا با عرض 60 تا 120 سانتی متر و ارتفاع حداقل 2 متر ساخته می شوند. این درب معمولا از جنس فولاد ساخته می شود.

زیرا فولاد در برابر ضربه و فشار بسیار مقاوم بوده و دچار زنگ زدگی نمی شود.

درب آسانسور به لحاظ طرح و رنگ بسیار متنوع می باشد.

در طرحی درب های دیارا از ورقه های استیل و شیشه استفاده می شود. در تعیین قیمت درب آسانسور ، طرح و رنگ از جمله مواردی هستند که به آنها توجه کامل می شود.

قیمت روز درب آسانسور

در یک سیستم آسانسوری درب آسانسور، به طور همزمان دارای دو جنبه ایمنی و تزئینی است،

 --

انواع درب آسانسور

در یک دستگاه آسانسور به طور کلی از دو نوع درب طبقه (که به تعداد توقف های آسانسور می باشد)

و درب کابین ( که روی کابین آسانسور نصب شده است) استفاده می گردد.

در ادامه قیمت روز درب آسانسور و کیفیت و کارایی آن ها نیز صحبت خواهیم کرد.

 

قیمت روز درب آسانسور

شما میتوانید برای دریافت قیمت انواع درب های آسانسوربا تخفیف ویژه و دریافت تمامی مدل های جدید وارد واتس آپ شوید

 

درب طبقه : 

درب هایی هستند که در محل ورودی طبقات به کابین قرار می گیرند.

 

تمام قطعاتی که در درب های اتوماتیک آسانسور (تلسکوپی – سانترال) طبقه وجود دارد به علاوه مکانیزم باز و بسته شدن درب،

که خود شامل قطعات مختلفی مثل موتور سردرب، درایو و قرقره ها و تسمه می باشد.

 

درب طبقات انواع مختلفی دارد:

درب آسانسور به فضای بسیار کمی از نظر عرض درب نیاز دارند زیرا شامل فقط یک درب و یک چارچوب ساده است.

ایراد این درب ها این است که با زاویۀ ۹۰ درجه نسبت به دیوار باز می شوند و در نتیجه باعث مسدود شدن راهرو می گردند.

باز کردن این درب ها برای افرادی که سوار ویلچر هستند یا افراد سالمند و معلولین مشکل است.

با اینحال این نوع درب ها برای آسانسور های ساده و ارزان قیمت که فقط برای چند توقف در نظر گرفته شده اند قابل قبول هستند.

 

تلسکوپی ( از یک طرف بازشو ):

درب های تلسکوپی آسانسور از یک طرف  باز شده و به نسبت درب سانترال برای باز شدن به زمان بیشتری نیاز دارد.

 

سانترال ( از وسط بازشو ):

این نوع درب ها از نظر مکانیکی نسبتاً ساده اند و از نظر ظاهری جذاب و عملکرد آنها سریع است.

زیرا دو قسمت در به طور همزمان به هم نزدیک می شوند یا از هم فاصله می گیرند.

سریعاً باز و بسته می شود و این صرفه جویی زمان می تواند در ساختمان های بزرگ و برخی از آسانسور ها جنبه ی حیـــاتی داشته باشد.

انتخاب نوع و اندازه بازشوی درب طبقات با توجه به طراحی درب آسانسور و متناسب با نوع کاربری و مطابق با استانداردها صورت می گیرد.

 

درب آسانسور سلکوم ترک:

یکی از درب های با کیفیت ساخت کشور ترکیه است که استفاده از آن در صنعت آسانسور ایران رایج است.

و یکی از برند های معتبر درب آسانسور می باشد.

درب آسانسور سلکوم ترک با طراحی مناسب و منسجم برای تسریع در عملکرد درب و آهسته باز شدن درب های سانترال و درب های تلسکوپی ،با کیفیت مناسب و مطلوب و به دور از هر گونه اشتباه سیستماتیک تولید و به بهره برداری رسیده است.

قیمت روز درب آسانسور سلکوم ترک به نسبت درب های تولید داخلی کمی بیشتر است

این درب با نصبی آسان و بدون خطا ،با عملکرد مناسب بر روی کابین آسانسور راه اندازی و با داشتن قابلیت های متعدد از پرکاربرد ترین درب های اتوماتیک آسانسور محسوب می گردد.

 

استاندارد و قیمت روز درب آسانسورها

شاخص کیفی هر محصولی استاندارد بودن آن محصول در فرایند تولید است.

استاندارد عبور از فرایند مرحله به مرحله کیفیت برای هر محصول تولیدی است و محصولی با کیفیت تلقی می شود که از این مراحل و فرایند عبور نماید.

 

با توجه به وارداتی بودن بعضی از درب های آسانسور، این محصولات وارداتی از قیمت بالا و کیفیت بهتری نسبت به درب های آسانسور تولید داخلی می باشند.

یکی از این درب های آسانسور با کیفیت درب آسانسور دیارا است.

 

باید در نظر داشت که:

قیمت روز درب آسانسور های وارداتی به دلیل بهره گیری از فناوری و تکنولوژی بسیار پیشرفته، استفاده از مواد مرغوب و با کیفیت بالا مطمئنا از قیمت روز درب آسانسورهای تولید داخلی همواره بیشتر می باشد.

علاوه بر درب های آسانسور که باید دارای کیفیت بالایی باشند،

دیگر قطعات بکار گرفته در صنعت آسانسور نیز باید دارای استاندارد باشند.

 

 

 

اندازه درب آسانسور

ابعاد درب آسانسور |نمایندگی فروش انواع درب آسانسور |

نکته ی مهمی که در انتخاب درب آسانسور مهم است، ابعاد و اندازه ی ورودی چاه آسانسور می باشد. در واقع اندازه ی ورودی چاه آسانسور در تعیین ابعاد درب آسانسور نقش بسزایی دارد. معمولا قبل از نصب درب آسانسور ابعاد چاه اندازه گیری شده و درب مناسب انتخاب و نصب می شود. درب های آسانسور مختلفی با ابعاد متنوع وارد بازار شده اند که هر کدام از آنها دارای قیمت بخصوصی هستند.

ابعاد درب آسانسور

درب آسانسور یکی از قطعان اصلی و مهم آسانسور است که علاوه بر ایجاد امنیت، از جنبه ی زیبایی و تزئینی نیز برخوردار است. درب ها از سقوط افراد و بار در چاه آسانسور جلوگیری نموده و به همین دلیل در حفظ امنیت جان مسافرین و سلامت بار نقش مهمی ایفا می نماید. در آسانسور از دو نوع درب طبقه و درب کابین استفاده می شود. انتخاب این درب ها و نصب آنها از حساسیت بالایی برخوردار است. چرا که کمترین بی دقتی در نصب درب سبب اتفاقات ناگواری خواهد شد. به همین دلیل باید قبل از نصب ابعاد چاه آسانسور اندازه گیری شود. اندازه ابعاد درب آسانسور در انتخاب درب مناسب مؤثر است.  

 

ابعاد درب آسانسور

درب آسانسور در مدل های مختلفی ساخته می شود. درب ساده، درب نیمه اتوماتیک و درب تمام اتوماتیک از انواع درب آسانسور هستند که با توجه به کاربرد با ابعاد مختلفی نصب می شوند. درب های آسانسور معمولا با ابعاد ۷۰، ۸۰، ۹۰، ۱۰۰، ۱۱۰ و ۱۲۰ سانتی متر طراحی و به بازار عرضه می شوند. طبق استاندارد ساخت درب آسانسور، ارتفاع درب طبقات باید حداقل ۱۹۵ سانتی متر باشد. و عرض درب طبقات نباید بیشتر از ۵ سانتی متر از عرض درب کابین از هر طرف باشد، مگر آنکه تمهیدات لازم جهت پیشگیری و ایمنی انجام شده باشد. در بعضی از چاه ها به دلیل استفاده از نهایت سایز ضلع ورودی کابین آسانسور، از درب هایی با عرض ۷۵، ۸۵ و … استفاده می شود. که معمولا درب های سفارشی هستند.

تعیین ابعاد درب آسانسور بستگی به اندازه ابعاد چاه دارد.

از درب های با عرض ۷۰ سانتی متر کمتر استفاده می شود. زیرا عبور ویلچر از ورودی کم عرض این درب ها امکان پذیر نیست. بهترین و معتبرترین درب آسانسور تولید داخل با معرفی گروه دیارا وارد بازار شده است که چندین سال است از این درب استفاده می شود. 

 

محاسبه ابعاد چاه آسانسور و نصب درب اتوماتیک آسانسور

امروزه برای سرعت بخشیدن به تردد در ساختمان ها از آسانسور استفاده می شود. آسانسور ها به طور معمول از دو نوع درب ریلی و اتوماتیک استفاده می کند. درب ریلی همان درب های ساده ای هستند که عمل باز و بسته شدن آنها با دست صورت می گیرد. اما درب های اتوماتیک بدون دخالت دست باز و بسته می شوند. استفاده از این نوع از درب ها بسیار رایج شده است. زیرا به ورود و خروج سریع مسافرین کمک فراوانی می کند. سانترال و تلسکوپی از نمونه درب های اتوماتیک آسانسور هستند. در انتخاب و نصب آنان باید دقت کامل داشت. از نکاتی که در نصب درب آسانسور باید به آن توجه داشت ابعاد درب آسانسور است که معمولا با توجه به ابعاد چاه آسانسور محاسبه می شود. 

محاسبه ی آن بدین صورت است که: اگر درب مورد نظر از نوع تلسکوپی باشد عرض چاه باید حداقل یک و نیم برابر عرض مفید بازشوی درب به اضافه ۲۰ سانتی متر باشد. و اگر درب از نوع سانترال باشد، عرض چاه باید دو برابر عرض مفید بازشوی درب به اضافه ۲۰ سانتی متر باشد. نصب درب آسانسور در مراحل اولیه نصب آسانسور انجام می شود. باید دقت داشت که به درستی صورت گیرد. در غیر این صورت با کمترین بی دقتی حوادث ناگواری پیش خواهد آمد. 

 

درب آسانسور دیارا

شرکت دیارا بزرگترین تولید کننده درب تمام اتوماتیک آسانسور در کشور است که توانسته با تولید بهترین و باکیفیت ترین درب آسانسور امنیت بیشتری برای آسانسور سواران ایرانی رقم بزند. این شرکت درب های طبقه و کابین آسانسور را در دو مدل سانترال و تلسکوپی طراحی و به تولید انبوه رسانده است. ابعاد درب آسانسور دیارا مطابق با استاندارد  EN81 اروپا و استاندارد ملی طراحی و ساخته شده است. این درب به صورت دو لته و سه لته در آسانسور ها بکار برده می شود. ابعاد درب کابین دیارا  از این قرار است: 

 

درب آسانسور

درب آسانسور از لحاظ عرض فضای کمی را به خود اختصاص می دهد و ساختار آن شامل یک درب و یک چارچوب ساده می باشد. درب های آسانسور ساخت داخل از لحاظ قیمت و کیفیت بسیار مناسب هستند و از نمونه خارجی آن ارزان تر است.

در ایران شرکت ها و تولیدگان بسیاری در زمینه طراحی و ساخت انواع درب آسانسور فعالیت دارند که در این مقاله به معرفی  آن  ها می پردازیم.

 

مزایا و معایب درب آسانسور

درب آسانسور برای داشتن عملکرد مناسب نیاز به عرض زیادی ندارد و به طور معمول ساخت این درب ها در عرض های ۷۰،۸۰ و ۹۰ سانتی‌ متر انجام می شود. همچنین به دلیل اینکه آسانسور یکی از مدل های قدیمی آسانسور در مقایسه با درب های اتوماتیک و نیمه اتوماتیک به شمار می رود دارای معایب زیادی است.

عدم کاربرد صحیح  و ایجاد مشکل درب آسانسور برای افراد معلول و کودکان و سالمندان، عدم کنترل در باز و بسته شدن درب باعث زمان‌ بر بودن عملیات باز و بسته شدن درب آسانسور می شود، سختی باز شدن از نظر نیروی مکانیکی لازم از جمله این معایب درب آسانسور است و این درب ها نسبت به دیوار با زوایه ۹۰ درجه ای باز می شوند که باعث مسدود شدن مسیر راهرو هنگام باز شدن درب می گردد.

 

درب آسانسور دیارا ساده سنگین

مرحله دوم نصب آسانسور، نصب درب ها می باشد. باید در هنگام نصب درب آسانسور دقت زیادی انجام پذیرد زیرا کمترین بی دقتی ممکن است موجب تحمیل زیان های مالی و جانی فراوانی شود. در انتخاب درب دیارا باید به موارد زیادی از جمله کیفیت رنگ و لولا و ضخامت ورق استفاده شده در آن دقت کرد.

مهمترین وظیفه درب آسانسور، حفاظت از افراد برای جلوگیری از سقوط در چاه آسانسور می باشد.

 

 

انواع درب آسانسور دیارا

انواع ابعاد و ارتفاع درب آسانسور دیارا

عامل تعیین کننده برای انتخاب درب آسانسور دیارا ابعاد و اندازه ورودی چاه آسانسور است به طوری که عرض درب طبقات نباید از عرض کابین بیشتر از ۵ سانتیمتر در هر طرف باشد. ابعاد درب آسانسور دیارا در بازار شامل ابعاد ۷۰، ۸۰، ۹۰ سانتی‌متر است و ارتفاع مناسب برای درب طبقه ها حداقل ۱۹۵ سانتیمتر در نظر گرفته می شود. توجه داشته باشید که عرض های کمتر از ۷۰ سانتیمتر برای ساخت درب های آسانسور برای ورود ویلچر و رفت و آمد افراد معلول مناسب نیست.

 

 

متریال درب آسانسور دیارا

جنس درب آسانسور در قدیم از چوب بود ولی در حال حاضر این درب ها از جنس فولاد با روکش استیل در رنگ های متنوع ساخته می شوند. طرح های متنوعی برای ساخت درب آسانسور اجرا می شوند که شامل روکش استیل یا شیشه هستند و نوع طرح دار آن برای استفاده در ساختمان های مسکونی کاربرد دارد.  استفاده از قاب شیشه ای در طراحی این درب ها سبب جذابیت بیشتر آن ها شده است.

 

 

درب آسانسور در ایران

تولیدکنندگان داخلی و خارجی درب آسانسور

در حال حاضر شرکت های داخلی و خارجی بسیاری در حوزه تولید تجهیزات آسانسور مانند درب، کابین، موتور  فعالیت می کنند. هر یک از این تولیدگنندگان در ساخت محصولات خود روش های متفاوتی را به کار می برند که باعث شده برخی از برندها محصولات با کیفیت تر و بهتری را وارد بازار نمایند.

یکی از بهترین شرکت های تولید کننده آسانسورها و قطعات آن به ویژه ساخت درب آسانسور، شرکت دیارا است که در این حوزه فعالیت دارد و توانسته با ارائه خدمات و محصولات با کیفیت رضایت مشتریان را در سطح بالا بدست آورد.

 

درب های آسانسور دیارا از ورق فولادی ساخته شده و نصب آسان و سریع دارد؛ همچنین کارکرد بیصدا، استحکام خوب، مقاومت در مقابل پوسیدگی و حفظ کیفیت در سالیان طولانی از ویژگی های مهم درب های آسانسور دیارا است. زیبایی و تنوع طرح های این نوع درب ها با سلیقه و طراحی داخلی ساختمان از تناسب خوبی برخودار می باشد.

 

انواع طرح و مدل درب آسانسور

درب های آسانسور در طرح ها و مدل های متنوعی به شرح زیر تولید و عرضه می شوند. برای ساخت چهارچوب این نوع درب ها از ورق ۲ میلیمتر و برای لته درب از ورق ۱.۲۵ میلیمتر استفاده می شود. درب آسانسورهای طرح دار دارای ارتفاع ۲ متر بوده و در مراحل تولید آن ها دستگاه های CNC به کار می روند.

 

در ساخت این درب ها از رنگ الکترواستاتیک در رنگ های مختلف استفاده می شود که تنوع و زیبایی خاصی به این درب ها می دهد. درب های با طرح های مختلف در اندازه های متفاوت قابل تولید و سفارش هستند و مشتری بر حسب سلیقه خود می تواند رنگ و طرح مدنظر خود را اعلام کند. معمولا درب های طرح دار  در رنگ های کرم چرم و مسی چکشی آماده تحویل هستند و رنگ های سفید چرم، سفید صدفی، زرشکی طلائی، زرشکی مشکی، نسکافه ای، قهوه ای سوخته از دسته رنگ های سفارشی می باشند.

عملکرد درب آسانسور شیشه ای مثل درب های اتوماتیک آسانسور بوده و به صورت تک درب، دو درب و حتی بیشتر ساخته می شود. جنس درب این نوع آسانسور از شیشه است و کمترین محدوده عرض آن  ۷۰ سانتیمتر لحاظ می گردد.

 

آسانسورهای شیشه ای در دو نوع کششی و هیدرولیکی ساخته شده اند؛ که طراحی آسانسورهای شیشه ای کششی متناسب با ساختمان های مرتفع بوده و در ساخت آن ها از سیم بکسل و وزنه استفاده می شود. وجود کابین شیشه ای در این گونه آسانسورها باعث دیده شدن تجهیزات مکانیکی آسانسور شده است.

در ساخت آسانسورهای شیشه ای هیدرولیکی، سیم بکسل و وزنه به کار نمی رود و  برای استفاده در ساختمان های بلند مناسب نیست. در این نوع آسانسور شیشه ای تجهیزات مکانیکی آسانسور قابل مشاهده نیستند.

 

 

کارایی و کاربرد درب آسانسورهای شیشه ای

درب آسانسور شیشه ای در موارد بسیاری چون در نمای ساختمان‌ ها و مجتمع های تجاری دارای ارتفاع متوسط، هتل ها، تالارها و جاهای لوکس، در فروشگاه ‌های زنجیره‌ای چند طبقه و در داخل ساختمان ‌های مسکونی بسیار لوکس  کاربرد دارد.

 

خواندن 41619 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 17 بهمن 1402 ساعت 09:37
محتوای بیشتر در این بخش: « درب اتوماتيک آسانسور درب دودبند »

ارتباط با ما

   آدرس: تهران، شهر قدس، شهرک صنعتی زاگرس، سی متری زاگرس، پلاک 64

   تلفن: 6-46839105-021

   ایمیل: info@diara.ir