info [at] diara [dot] com

6 - 46839105 -021

شرکت طراحان فلز دانا تحت نام تجاری گروه صنعتی دیارا با برند دیارا

با بیش از پانزده سال سابقه فعالیت

سه شنبه, 15 -2662 ساعت 09:51

قطعات آسانسور

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

قطعات آسانسور | لیست قطعات آسانسور کششی | قیمت قطعات آسانسور | لیست کامل قطعات آسانسور تمام اتوماتیک | کاربرد قطعات آسانسور

 

 

مشاوره و خرید با کارشناسان گروه صنعتی دیارا: 02146839105 - 02146839106 - 09128508137

 

 قطعات آسانسور

قطعات آسانسور
لیست قطعات آسانسور کششی

آسانسور(elevator) کلمه ای فرانسویست که به زبان ساده اتاقکی است عمدتا به شکل مستطیل که به آن کابین آسانسور گفته میشود و به افراد کمک میکند که خود یا وسایل را به طبقات بالایی و یا طبقات زیرین برسانند. به عبارت دیگر آسانسور وسیله حمل و نقل عمودی میباشد که حرکت بین طبقات را سهولت و سرعت میبخشد، آسانسور ها به کمک الکترو موتور های مختلفی کار میکنند.این الکترو موتور ها اکثرا بالای آسانسور در اتاقی به نام موتور خانه قرار دارند. الکترو موتور ها دارای فلکه هایی هستند که این فلکه ها شیار هایی برای قرار گرفتن کابل های فولادی یا به اصطلاح سیم بکسل را دارا هستند. کابین آسانسور توسط سیم بکسل ها الکترو موتور و ریل های راهنما بین طبقات به صورت عمودی حرکت می کند.


تاریخچه آسانسور:
اگر آسانسور را وسیله ای حساب کرده ایم که توانایی جا به جایی به سمت بالا و پایین را داشته باشد و توانایی جا به جایی افراد و وسایل را داشته باشد میتوان گفت اولین آسانسور مربوط به ۳۳۶ سال قبل از میلاد مسیح در روم باستان میباشد که غالبا توسط دست و کمک افراد و حیوانات حرکت میکرده است.
پس از آن در قرن ۱۸ شخصی به نام لویی پانزدهم  در سال ۱۷۴۳ اولین آسانسور که به عنوان وسیله ای برای مسافر اختصاص داده شده بود را مورد استفاده قرار داد که در خارج از کاخ تعبیه شده و قادر به حرکت از همکف به بالکن و بلعکس بوده است و مکانیزم آن شامل وزنه و قرقره هایی بوده است که توسط افرادی به دستور پادشاه به از طبقه بالا به پایین حرکت مینموده است که به آن صندلی پرواز نیز گفته میشود.
اما سر انجام در سال ۱۸۰۰ میلادی تکنولوژی آسانسور پیشرفت خود را آغاز کرده تا اینکه در سال  ۱۸۲۳ دو معمار انگلیسی اتاقکی ساختند که توسط نیروی بخار جا به جا میشد ولی آنچنان قابل اعتماد نبود. اما پس از آن شخصی به نام الیشا اوتیس که بنیان گذار اولین شرکت ساخت آسانسور نیز هست با طراحی آسانسوری ایمن با طراحی ترمز ایمنی که امروزه آنرا آسانسور کششی مینامیم پا به عرصه نهاده است.
او برای اولین بار این سیستم را در سال ۱۸۵۴ در نمایشگاه جهانی نیویورک به نمایش گذاشت ،اولین آسانسور در جهان در تاریخ ۱۸۷۴ در ساختمانی در نیویورک توسط شرکت اوتیس ساخته و نصب گردید.
 
محل قرار گیری آسانسور از سه بخش اصلی تشکیل شده است.
1.    موتور خانه: محل قرار گیری تابلو فرمان ،موتور و سایر تجهیزات.
2.    چاه آسانسور: محلی که کابین آسانسور در آن حرکت میکند و محل نصب درب ها و ریل ها میباشد.
3.    چاهک آسانسور: در پایین ترین قسمت میباشد و محل قرار گرفتن بافر ها یا ضربه گیر ها میباشد.

 

قطعات آسانسور

بافر یا ضربه گیر(Buffer)

موتور آسانسور

کابین آسانسور (CAR) تابلو فرمان
ریل آسانسور (guid rails) گاورنر(Governor) 
درب کابین پاراشوت(Safety gear)
تراول کابل(TRAVELING CABLE)  

 


آشنایی با قطعات آسانسور

آسانسور ها بسته به نوع سیستم تعلیق آنها از قطعات آسانسور مختلف و بسیار زیادی تشکیل میشوند که در بین این قطعات هم لوازم الکتریکی به چشم میخورد و هم لوازم مکانیکی که هرکدام در زمینه حرکت صحیح و استاندارد آسانسور نقش مهمی را ایفا میکنند.
 
آسانسور ها از قطعات بسیار زیادی مانند:
قطعات آسانسور عبارت است از :آهن آلات آهن کشی-ریل های وزنه و کابین-پشت بند های وزنه و کابین-براکت های وزنه و کابین-درب طبقات که شامل مکانیزم درب و لته ها(لنگه های درب ها) میباشد-کابین-درب کابین که مانند درب طبقات از مکانیزم درب و لته ها تشکیل شده است-شستی کابین-شستی طبقات-سیم بکسل آسانسورها-موتور-تابلو فرمان-گاورنر-پاراشوت-تراول کابل-کفشک ها-میکروسوییچ ها-سنسورها و… که به توضیح چند مورد اصلی پرداخته ایم.

قطعات آسانسور


 
کابین آسانسور (CAR) :
قسمتی از قطعات آسانسور که مانند اتاقک است ومسافران و یا بار، داخل آن قرار گرفته است و جابجا می شوند. دکور داخلی کابین به صورت دلخواه انتخاب میشود و میتواند تمام استیل _ام دی اف – ترکیبی از ام دی اف و استیل و یا هر چیز دیگری به انتخاب و سلیقه مصرف کننده باشد.کابین ها بسته به ظرفیت و کارایی کابین در ابعاد و ارتفاع مختلف ساخته میشوند و میتوانند:نفر بر-باربر-غذابر-ماشین بر-تخت بر-لیفتراک بر و شیشه ای ساخته شوند.

قطعات آسانسور


ریل آسانسور (guid rails) :
از دیگر قطعات آسانسور ، ریل آسانسور جهت حفظ مسیر کابین و قاب وزنه به صورت عمودی و جلوگیری از نوسانات  افقی هنگام سوار شدن مسافر داخل آسانسور میباشد.کابین آسانسور توسط کفشک هایی بسته به وزن و کاربری کابین میتواند لغزشی و یا غلطکی باشد در بین ریل ها حرکت میکند و بین طبقات جرکت میکند.از دیگر وظایت ریل میتوان به نگهداشتن آسانسور به هنگام عملکرد مکانیزم ایمنی اشاره کرد.

قطعات آسانسور


 
درب کابین (car DOOR) و طبقات(LANDING DOOR) :
درب طبقات اسانسور در انواع و اشکال مختلفی ساخته می شود.دلیل وجود درب طبقه اسانسور ایمنی و ورود و خروج مسافر به داخل کابین اسانسور است.اندازه درب طبقات اسانسور با توجه به طراحی آسانسور و متناسب با کاربری آن در عرض ها و ارتفاع های مختلف عرضه می گردد. متداول ترین نوع درب اسانسور درب لولایی(دستی)  درب تلسکوپی(کنار جمع شونده) و درب تلسکوپی(از وسط بازشو)  است.البته بسته به کاربرد اسانسور از درب های اتوبوسی- آکاردئونی – گیوتینی غیره نیز استفاده می شود.

قطعات آسانسور


موتور آسانسور(MACHINE) :
قطعات آسانسور  دیگر می توان گفت که قلب و مرکز اصلی یک آسانسور، موتور یا نیروی محرکه آن است که نیروی لازم جهت جا به جایی کابین توسط موتور تولید میشود، موتور های آسانسور مدل های مختلفی دارند که میتوان در بین آنها به موتور های گیربکس و گیرلس اشاره کرد که موتور های گیرلس هم به دو تیپ موتور خانه دارد و بدون موتور خانه تقسیم میشود.موتور آسانسور توسط سیم بکسل ها و به دستور تابلو فرمان آسانسور کابین و قاب وزنه را جا میکند.

قطعات آسانسور


 
 
تابلو فرمان(CONTROL PANEL) :
از دیگر قطعات آسانسور تابلو فرمان آسانسور یکی از مهمترین بخش های آسانسور است که میتوان گفت مرکز پردازش تمام دستورات و عملیات آسانسور است ، چرا که دستورهای لازم از طریق مدار فرمان به موتور فرستاده می شود و عملکرد موتور وتمامی قطعات الکترونیکی  وابسته به دستورات تابلو فرمان است. تابلو فرمان آسانسور انواع مختلفی دار که در بین آنها میتوان تایبو فرمان دو سرعته(۲spd) و تک سرعته (vvvf) اشاره کرد.در تابلو فرمان های (VVVF) حرکت و ایست آسانسور بسیار نرم بوده و علاوه بر اینکه مسافر به سختی متوجه حرکت آسانسور در این نوع آسانسور ها میشود بلکه در عمر مفید قطعات آسانسور نیز تاثیر بسیاری خواهد داشت.

قطعات آسانسور


گاورنر(Governor) و پاراشوت(Safety gear) :
از دیگر قطعات آسانسور ترمز ایمنی که به نام پاراشوت شناخته میشود از مهم ترین بخش های آسانسور  است که قادر است توسط فک هایش کایین را از حرکت روی ریل بازدارد،.پاراشوت به این صورت عمل میکند که به محض افزایش بیش از حد سرعت کابین گاورنر از حرکت می ایستد و توسط سیم بکسلی که گاورنر و پاراشوت را به هم متصل میکند اهرم پاراشوت را میکشد و فک های پاراشوت را به هم نزدیک میکند،در این زمان بر اثر وزن کابین و سطح تماس فک ها با ریل کابین می ایستد.

قطعات آسانسور


بافر یا ضربه گیر(Buffer):
اگر به هر دلیلی آسانسور در پایین ترین ایستگاه توقف نداشته باشد و به سمت کف چاه سقوط کند سایر سیستم های ایمنی هم عملکرد نداشته باشند پس از طی کردن چند سانتی متر با قطعه ای به نام بافر برخورد خواهد کرد.وظیفه این قطعات آسانسور کاهش شدت ضربه وارده به کابین میباشد. بافر ها در انواع مختلفی ساخته میشوند که بین آنها میتوان به بافر های پلی اورتان و هیدرولیکی اشاره کرد.تصاویر آسانسورهای هیدورلیکی را اینجا ببینید.

قطعات آسانسور


 
تراول کابل(TRAVELING CABLE):
ازدیگر قطعات آسانسور تراول کابل نوعی سیم تخت است که معمولا از ۲۴ رشته سیم نمره ۱۰ تشکیل شده است و وظیفه انتقال اطلاعات از تابلو فرمان به کابین و جعبه رویزیون را دارد.دلیل نامگذاری تراول کابل این است که همواره همراه کابین در حال حرکت است و به همین دلیل انتخاب جنس مرغوب بسیار مهم است.

قطعات آسانسور


قیمت قطعات آسانسور

لیست کامل قطعات آسانسور تمام اتوماتیک


دسته بندی قطعات آسانسور
قطعات آسانسور بر اساس نوع سیستم محرکه آسانسور دستهب ندی می شوند. در اینجا قطعات آسانسور به شش بخش تقسیم شده است. بخش اول به قطعات اصلی آسانسور کششی و بخش دوم قطعات اصلی آسانسور هیدرولیک اختصاص یافته است. بخش سوم مجموعه قطعات و لوازم وابسته به کابین و در بخش چهارم درب و قطعات اصلی آن مورد بررسی قرار گرفته اند. در بخش پنجم به قطعات مکانیکی آسانسور و بخش ششم به قطعات الکتریکال آسانسور پرداخته شده است.
 
لیست کامل قطعات آسانسور
مکانیزم های گوناگونی برای سیستم های آسانسور توسعه یافته اند. در میان تمام آنها دو نوع آسانسور هیدرولیک و کششی بیشترین کاربرد را دارند. در اینجا به مهمترین قطعات آسانسور هر یک از این دو نوع آسانسور می پردازیم. برای اطلاع بیشتر درباره این دو سیستم می توانید مقاله مقایسه آسانسور هیدرولیک و کششی را مطالعه کنید.


لیست قطعات آسانسور کششی

در زیر یک فهرست خلاصه از مهمترین قطعات آسانسور کششی آورده شده است. برای آشنایی بیشتر با هر یک از موارد در لیست قطعات آسانسور کششی به ادامه مطلب مراجعه کنید.
•    موتور آسانسور
•    پایه موتور
•    فلکه ها
•    کابین و یوک کامل
•    درب کابین
•    درب طبقات
•    ریل های راهنمای کابین و وزنه
•    براکت، لقمه و پیچ و مهره
•    سیم بکسل
•    قلاب سربکسل
•    ضربه گیر چاه
•    زنجیر جبران
•    تابلو فرمان
•    تابلوی سه فاز
•    جعبه ریوزیون
•    تراولینگ کابل
•    سنسورهای دورانداز و میکروسوییچ ها
•    پانل فرمان کابین
•    پانل فرمان طبقات
•    سیم و کابل لازم
•    فتوسل درب کابین

 


لیست کامل قطعات آسانسور تمام اتوماتیک

دو اصطلاح آسانسور تمام اتوماتیک و نمیه اتوماتیک مربوط به سیستم درب های آسانسور است. اگر درب کابین و درب طبقات هر دو اتوماتیک باشند (یعنی بدون دخالت کاربر باز و بسته شوند) به آن سیستم تمام اتوماتیک گفته می شود. اگر درب کابین اتوماتیک ولی درب طبقات نوع لولایی یا به هر شکل دیگر بصورت دستی باشد به آن سیستم نیمه اتوماتیک گفته میشود. بنابراین لیست کامل قطعات آسانسور تمام اتوماتیک مشابه لیست ارائه شده در بالا است ولی نوع درب کابین و طبقات هر دو از نوع اتوماتیک است.

قطعات آسانسور


لیست قطعات آسانسور هیدرولیک

در آسانسورهای هیدرولیک بجای موتور آسانسور و متعلقات آن جک و پاوریونیت هیدرولیک عمل می کند. این مهمترین وجه تمایز لیست قطعات آسانسور است. از سوی دیگر در اکثر سیستم های هیدرولیک وزنه تعادل و متعلقات آن حذف شده و به تبع آن ریل های وزنه نیز حذف می شوند. در زیر یک لیست کامل از قطعات آسانسور هیدرولیک آورده شده است. ولی در ادامه بطور کاملتری این قطعات شرح داده شده است.


•    جک هیدرولیک
•    پاوریونیت هیدرولیک
•    کابین آسانسور
•    کارسلینگ مجهز به فلکه، پایه جک، کفشک ها و پاراشوت
•    درب کابین و طبقات (مشابه سیستم کششی)
•    ریل های راهنمای کابین
•    ریل های راهنمای جک (سیستم های جک دوبل غیرمستقیم)
•    براکت، لقمه و پیچ و مهره مربوط به ریل ها
•    سیم بکسل و قلاب سربکسل (سیستم های غیرمستقیم)
•    ضربه گیر چاه (بافرمشابه سیستم کششی)
•    تابلو فرمان (مخصوص هیدرولیک)
•    تابلوی سه فاز (متناسب با جریان موتور)
•    جعبه ریوزیون و تراولینگ کابل
•    سنسورهای دورانداز و میکروسوییچ ها
•    پانل فرمان کابین و طبقات (مشابه سیستم کششی)
•    سیم و کابل و سایر ادوات الکتریکی
•    فتوسل درب کابین (مشابه سیستم کششی)


قطعات اصلی آسانسور کششی

مهمترین قطعات آسانسور و اجزای آسانسورهای کششی شامل موتور آسانسور، پایه موتور و متعلقات و همچنین فلکه دانست. برخی دیگر از قطعات و اجزا مانند سیم بکسل ها، وزنه تعادل و قاب وزنه در بخش قطعات مکانیکی معرفی شده اند. شایان توجه است که مهمترین بخش آسانسور یعنی موتور، واحد نیرو محرکه آسانسور است و نیروی لازم برای حرکت کابین را تامین می کند.

قطعات آسانسور


موتور آسانسور

موتور آسانسور کششی بخش اصلی نیرومحرکه است و بعنوان مهمترین بخش از قطعات آسانسور شناخته می شود. موتورهای آسانسور انواع گوناکونی دارند. بطور کلی این تجهیزات به دو نوع اصلی موتور گیربکس و موتور گیرلس یا بدون گیربکس دسته بندی می شوند. موتورهای گیرلس راندمان بالاتری دارند و می توانند برای سرعت های بسیار بالا مورد استفاده قرار گیرند. از جمله شناخته شده ترین برندهای موتور آسانسور می توان به آلبرتوساسی، ویتور و زیلابگ اشاره کرد.

قطعات آسانسور


پایه موتور

از دیگر قطعات آسانسور تجهیزات اصلی نیرومحرکه آسانسور کششی باید روی پایه یا شاسی مستقر و نصب شوند. اتصال موتور و پایه از طریق بافرهای لرزش گیر برقرار می شود. پایه موتور باید ضمن استحکام بالا برای تحمل بارهای استاتیک و دینامیک وارد شده قابلیت تنظیم داشته باشد.

 


فلکه ها

از دیگر قطعات آسانسور فلکه ها نیز از جمله قطعات اصلی آسانسورهای کششی محسوب می شوند. بسته به نوع سیستم و نسبت تعلیق از تعداد و اندازه های متفاوتی از فلکه در آسانسور استفاده می شود. در سیستم های موتور گیربکس یک فلکه روی گیربکس نصب شده و فلکه دیگر در محل دقیقی در مجاورت آن تعبیه می شود. استحکام، تعداد شیار و شکل هندسی شیارهای فلکه از اهمیت بالایی برخوردار است.


قطعات آسانسور هیدرولیک

اجزا و قطعات آسانسور هیدرولیک را می توان به دو گروه قطعات هیدرولیک و قطعات عمومی تقسیم کرد. اغلب این قطعات در انواع آسانسورهای هیدرولیک مانند آسانسور خانگی، آسانسور ماشین بر، آسانسورهای باری و … کاربرد دارند. قطعات هیدرولیک قطعات یا تجهیزاتی هستند که صرفا در آسانسور هیدرولیکی مورد استفاده قرار می گیرند. قطعات عمومی قطعاتی هستند که در آسانسور هایی با سایر مکانیزم ها مانند کششی نیز کاربرد دارند. ساختار آسانسورهای هیدرولیک متشکل از اجزا و قطعات هیدرولیکی، مکانیکی و الکتریکی است. قطعات هیدرولیکی شامل جک، پاوریونیت، کارسلینگ، شلنگ و روغن می باشند. قطعات مکانیکی از قبیل ریل ها، سیم بکسل، قلاب بکسل، و … و قطعات الکترویکی شامل تابلو فرمان، تراولینگ کابل و … می باشند. در متن پیش رو هر یک از مهمترین قطعات مزبور بمنظور آشنایی کلی و عمومی بصورت خلاصه شرح داده شده اند.

قطعات آسانسور


جک: بازوی اصلی در قطعات آسانسور هیدرولیک

از دیگر قطعات آسانسور هیدرولیک جک آن است که کابین را حرکت می دهد. جک در آسانسورهای هیدرولیکی عموما بصورت یکطرفه فشاری نصب میشود. البته جک های دوطرفه با عملکرد کششی نیز در برخی از مدل ها کاربرد دارند که رواج زیادی ندارد. جک های آسانسور میتوانند بصورت مستقیم، یا غیرمستقیم نصب شوند. محل نصب جک میتواند در زیر یا در کنار کابین آسانسور طراحی شود و در کابین های سنگین و بزرگ میتوان از دو جک مستقیم یا غیرمستقیم در کنار کابین استفاده کرد. در آسانسورهای هیدرولیکی معمولی از جک های تک مرحله ای استفاده میشود. در برخی شرایط، جک های تلسکوپی دو یا سه مرحله ای کاربرد دارند. جک، به عنوان بخش مهمی از سیستم یکی از اجزای آسانسور هیدرولیک را تشکیل می دهد که نقش عملکردی و ایمنی بسیار مهمی در آسانسور ایفا می نماید.

قطعات آسانسور


پاوریونیت: مهمترین قطعات آسانسور هیدرولیک

باز دیگر قطعات آسانسور خش اصلی نیرومحرکه آسانسورهای هیدرولیک، پاوریونیت Power unit  است که به آن پاورپک یا پمپ یونیت نیز گفته میشود. دستگاه پاوریونیت را می توان به عنوان مهمترین قطعات و اجزای آسانسور هیدرولیک دانست. انباره روغن، الکتروموتور، پمپ هیدرولیک و شیرهای کنترل در پاوریونیت جای گرفته اند. ادوات و قطعات دیگری با عملکردهای کنترلی و ایمنی نیز به پاوریونیت الحاق میشوند که کارکردهای مهمی در کل سیستم دارند. پمپ دستی، گرمکن روغن، سوییچ های فشار و .. از جمله این موارد هستند.


کارسلینگ آسانسور هیدرولیک

از دیگر قطعات آسانسور کارسلینگ همان کادر یا فریم کابین آسانسور هیدرولیک جک در کنار است. این مجموعه دارای یک سازه مستحکم، کفشک های ریل راهنما، کفش های رولر و بست ها و متعلقات مکانیکال است. در سیستم های غیرمستقیم کارسلینگ باید دارای ترمز استحفاظی (پاراشوت) باشند. همچنین معمولا همراه با کارسلینگ فلکه مناسب و قلاب های سیم بکسل ارائه میشود.


شلنگ هیدرولیک

از دیگر قطعات آسانسور لوله های انتقال سیال در سیستم هیدرولیک میتواند بصورت صلب یا منعطف باشند. لوله های منعطف یا همان شلنگ های هیدرولیک باید در تناسب با پارامترهای طراحی دستگاه انتخاب شوند. نوع، سایز و ضخامت شلنگ ها باید با احتساب ضرایب اطمینان منطبق با کدهای استاندارد ایمنی آسانسور تعیین و انتخاب شود.

قطعات آسانسور


روغن هیدرولیک

از دیگر قطعات آسانسور روغن مورد استفاده در سیستم هیدرولیک نیز باید طبق دستور سازنده پاوریونیت انتخاب شود. درجه ویسکوزیته و کد فنی روغن در هماهنگی با اجزای اصلی هیدرولیک از قبیل شیر کنترل، پمپ و الکتروموتور تعیین میشود. باید توجه داشت که روغن در کل سیستم باید نسبت به نفوذ رطوبت و هر گونه گرد و غبار محافظت شود. دمای بیشتر از حد مجاز موجب کاهش کیفیت روغن هیدرولیک شده و خواص فیزیکی آن را تغییر میدهد. از سه عامل رطوبت، گرد و غبار و دمای بالا بعنوان سه دشمن اصلی سیستم های هیدورلیک نام برده میشود. بنابراین باید تمهیدات لازم جهت محافظت سیستم هیدرولیک در برابر این عوامل پیش بینی شود.

قطعات آسانسور


شیر ایمنی ترکیدگی

از دیگر قطعات آسانسور شیر ایمنی ترکیدگی یا راپچرولو Rupture valve را می توان مهمترین قطعه ایمنی در لیست قطعات آسانسور هیدرولیک دانست. آسانسور هیدرولیک چه از نوع مستقیم باشد و چه غیرمستقیم، تعبیه راپچرولو برای ایمنی دستگاه الزامی است. شیر ایمنی ترکیدگی در زمانی که جریان برگشت روغن بیش از حد مجاز باشد با انسداد مجرا آن را متوقف می کند و مانع از سقوط جک می شود.

قطعات آسانسور


کابین، ویترین قطعات آسانسور

از دیگر قطعات آسانسور پس از راه اندازی آسانسور، کابین بخش مهمی است که در دید کاربران قرار می گیرد. از این رو است که کابین و درب ها را نمای آسانسور می دانند. به همین منظور بیشترین تلاش معطوف به زیبایی و جنبه های دکوراتیو کابین است. از سوی دیگر، سازه و استحکام، تمهیدات لازم برای جلوگیری از لرزش و تکان های شدید در طراحی و ساخت کابین بسیار مهم است.


کابین آسانسور

از دیگر قطعات آسانسور کابین و متعلقات آن است.  کابین بخشی از آسانسور است که مسافرین هر روز بارها آن را مشاهده می کنند و از نظر زیبایی اهمیت بالایی دارد. کابین آسانسور هیدرولیک تفاوتی با آسانسور کششی ندارد. صرفا وجه تمایز کابین در آسانسور هیدرولیک و کششی یوک آن است که در بخش کارسلینگ مورد بحث قرار گرفت. در رابطه با درب کابین و درب های طبقات نیز تمایزی بین سیستم هیدرولیک و کششی وجود ندارد. برای اطلاع از ابعاد و اندازه های استاندارد کابین آسانسور می توانید مقاله ابعاد آسانسور در همین سایت را مطالعه کنید.


یوک کابین

از دیگر قطعات آسانسور یوک کابین بخشی است که مانند قاب کابین را در بر میگیرد. در واقع کابین تنها به یوک بسته شده و معمولا بواسطه ضربه گیر روی آن محکم می شود. یوک از یک سمت (معمولا در قسمت بالا) به سیم بکسل ها متصل شده و از یک سمت بواسطه کفشک ها به ریل های راهنما مربوط می شود.

قطعات آسانسور


کفشک های راهنما

از جمله مهمترین قطعات مکانیکی آسانسور که روی یوک کابین تعبیه می شود کفشک است. کفشک آسانسور واسطه بین ریل و یوک است و انواع گوناگون دارد. نوع کفشک بسته به مشخصات طراحی آسانسور تعیین میشود. از جمله انواع کفشک می توان به کفشک های لغزشی و کفشک رولر یا غلطکی اشاره کرد.


متعلقات داخل کابین

از دیگر قطعات آسانسور برخی از متعلقات استاندارد باید داخل کابین آسانسور تعبیه شوند. از جمله مهمترین قطعات آسانسور که داخل کابین نصب می شوند می توان به پانل فرمان اشاره کرد. همچنین، روشنایی مناسب، هواکش، آینه و دستگیره در کابین تعبیه می شوند. دکور کابین می تواند با استفاده از متریال گوناگون مانند ام دی اف یا استیل اجرا شود.


درب آسانسور

از دیگر قطعات آسانسور ، آسانسور دارای دو بخش درب است. بخش اول درب کابین و بخش دوم درب طبقات نام دارد. اگر درب کابین اتوماتیک و درب طبقه نیز اتوماتیک باشد به سیستم دربهای آسانسور تمام اتوماتیک می گویند. ولی اگر درب طبقات از نوع دستی باشد به سیستم درب ها نیمه اتوماتیک گفته می شود.


درب کابین

از دیگر قطعات آسانسور درب کابین در قسمت ورودی به کابین متصل شده و همراه با آن جابجا می شود. این درب در واقع ایمنی لازم برای مسافرین داخل کابین را فراهم نموده و اجازه برخورد مسافر با بخش های ثابت ساختمان هنگام حرکت آسانسور را نمی دهد. برای آشنایی بیشتر با انواع درب مطالعه مقاله درب آسانسور پیشنهاد می شود.


درب طبقات

از دیگر قطعات آسانسور درب طبقات بصورت ثابت در محل ورودی های طبقات به آسانسور نصب شده است. این درب ها باید به قفل ایمنی مجهز باشند تا فقط هنگامی که آسانسور در طبقه مورد نظر قرار گرفته امکان باز شدن وجود داشته باشد.


قطعات آسانسور – مکانیکال

از دیگر قطعات آسانسور بخش عمده ای از تجهیزات، قطعات و لوازم مورد استفاده در آسانسور را اجزای مکانیکی تشکیل می دهند. ریل ها و متعلقاتشان، سیم بکسل، فلکه ها، وزنه تعادل و بسیاری دیگر از اجزای شناخته شده آسانسور در بخش قطعات مکانیکی دسته بندی می شوند.


ریل آسانسور

از دیگر قطعات آسانسور می توان به ریل ها اشاره کرد. ریل ها نقش راهنمای حرکت کابین را ایفا می کنند و کابین بواسطه یوک و کفشک ماننده کالسکه ای در مسیر ریل ها هدایت می شوند.  جنس ریل های آسانسور از فولاد و مقطع آن به شکل حرف تی انگلیسی است. نوع و سایز ریل در تناسب با وزن بار و سرعت تعیین می شوند.


براکت

از دیگر قطعات آسانسور براکت یک قطعه مکانیکی است که اتصال بین ریل و سازه چاه آسانسور را برقرار میکند. اتصال جوشی ریل به سازه ممنوع است و حتما باید از طریقی قابل دمونتاژ و رگلاژ بصورت لقمه و براکت برقرار شود. براکت ها از یک سمت به سازه محکم شده و از سمت دیگر از طریق لقمه و پیچ و مهره ریل ها را محکم در جای خود نگه می دارند.


سیم بکسل آسانسور

از دیگر قطعات آسانسور در بخش مکانیکال سیم بکسل است. سیم بکسل آسانسور، طناب فولادی است که درارای مقاومت کافی برای تحمل کشش ناشی از وزن کابین و وزنه های تعادل می باشد. سیم بکسل ها کل بار را تحمل کرده و با ضریب اطمینان بالایی در طراحی آسانسور لحاظ می شوند.


قلاب بکسل

از دیگر قطعات آسانسور، اتصال سیم بکسل با هر یک از دو سمت کابین یا وزنه در آسانسور کششی، یا کابین و پایه جک در آسانسور هیدرولیک از طریق فلاب بکسل صورت می گیرد. قلاب بکسل ها بعنوان قطعات مکانیکی آسانسور تلقی شده و باید بتوانند سیم بکسل را در قسمت اتصال از خطر شکستگی و گسست حففظ کنند.


فلکه ها

از دیگر قطعات آسانسور فلکه ها در دو بخش در آسانسور مورد استفاده قرار می گیرند. در آسانسورهای جک در کنار غیرمستقیم یک فلکه روی جک تعبیه می شود تا سیم بکسل از روی آن عبور کند. در آسانسورهای کششی معمولا یک فلکه روی موتور تعبیه شده و بسته به نوع سیستم برای تنظیم مسیر سیم بکسل از فلکه های دیگر نیز استفاده می شود.


وزنه تعادل و قاب

از دیگر قطعات آسانسور کششی وزنه تعادل است. التبته وزنه تعادل در برخی از مدل های هیدرولیک نیز کاربرد دارد. وزنه های تعادل در سیستم های کششی برای کمک به موتور برای جابجایی کابین مورد استفاده قرار می گیرند. این وزنه ها ممکن است از جنس چدن، سیمان یا موارد دیگر انتخاب شوند. محاسبه وزن وزنه های تعادل از اهمیت بالایی برخوردار است. جرم وزنه های تعادل به اندازه وزن کابین خالی و نیمی از ظرفیت نامی آسانسور در نظر گرفته می شود.پاراشوت و گاورنر

از دیگر قطعات آسانسور، پاراشوت یکی از قطعات ایمنی در آسانسورهای هیدرولیک با سیستم غیرمستقیم است. آسانسورهای هیدرولیک با عملکرد غیرمستقیم، بواسطه فکه و سیم بکسل عمل می کنند. برای جلوگیری از سقوط کابین در اثر پاره شدن احتمالی سیم بکسل ها تعبیه پاراشوت الزامی است. پاراشوت با استفاده از اهرم ها و فنرهای تعبیه شده در کارسلینگ با شل شدن سیم بکسل وارد عمل شده و کابین (کارسلینگ) را روی ریل ها قفل می کند.


ضربه گیر (بافر)

از دیگر قطعات آسانسور وجود ضربه گیر (بافر) متناسب با مشخصات آسانسور در چاهک (قسمت زیر کابین) الزامی است. ضربه گیرها در سه نوع فنری، پلی اورتان و هیدرولیک در آسانسور کاربرد دارند. عوامل تعیین کننده در انتخاب نوع و مشخصات ضربه گیر، ظرفیت و وزن کل و سرعت آسانسور می باشد.


سایر قطعات آسانسور مکانیکال

از دیگر قطعات آسانسور کاربرد دارند. از جمله این قطعات مکانیکی می توان به لقمه ها، بست های نگهدارنده و کرپی ها، روغندان و … اشاره کرد. روغندان، بمنظور روغنکاری پیوسته ریل های راهنما روی یوک کابین نصب می شود.قطعات آسانسور – الکتریکال

از دیگر قطعات آسانسور تابلو فرمان، سیم ها و کابل ها، سنسورها، جعبه رویزیون، پانل های فرمان،  تراولینگ کابل و … از جمله قطعات آسانسور می باشند که عموما در آسانسورهای کششی و هیدرولیک مورد استفاده قرار می گیرند. تابلوفرمان آسانسور هیدرولیک شرایط متفاوتی از آسانسورهای کششی دارد و به عنوان یکی از اجزای مهم آسانسور مورد بررسی قرار می گیرد.


تابلوی فرمان آسانسور

از دیگر قطعات آسانسور تابلو فرمان است، مرکز فرماندهی و کنترل قطعات آسانسور است. تمام فرمان های ورودی از قبیل احضار، ارسال و توقف به تابلو فرمان وارد شده، در آنجا پردازش و سپس دستور اجرا صادر می شود. تابلو فرمان مجموعه ای از قطعات الکتریکی، الکترونیکی و پردازشگر است که داخل یک باکس فلزی دیواری (معمولا روکار)تعبیه می شوند. کنتاکتورها، میکروپروسسور، رله، کنترلرها، ترمینال ها، فن و … اجزای تابلو فرمان محسوب می شوند.


تراولینگ کابل آسانسور

از دیگر قطعات آسانسور تراولینگ کابل، کابل تخت چندرشته ای است که ارتباط بین اجزای الکتریکی کابین و تابلو فرمان را بر  قرار می کند. از آنجا که کابین متحرک است، این کابل از نوع سیار با روکش محافظ خواهد بود. عموما روکش محافظ تراول کابل از جنس پی وی سی است.


پانل فرمان کابین

از دیگر قطعات آسانسور پانل فرمان کابین به مجموعه قاب (صفحه) و کلیدهای فرمان که داخل کابین نصب می شود گفته می شود. صفحه مورد اشاره معمولا بصورت عمودی با ارتفاع ۱ تا ۲ متر و از جنس استیل یا ورق های مخصوص پلیمری ساخته می شود. این پانل دارای یک نمایشگر، کلیدهای ارسال طبقات و کلیدهای درب و اضطرای است و می تواند بصورت روکار یا توکار باشد.


پانل فرمان طبقات

از دیگر قطعات آسانسور پانل فرمان طبقات متشکل از یک پانل معمولا استیل، و کلید یا کلیدهای احضار آسانسور است. کلیدهای احضار بسته به نوع سیستم فراخوانی آسانسور می توانند از تک کلید یا دو کلید باشند. نشانگر جهت و نمراتور می تواند روی پانل طبقات تعبیه شود. بطور معمول جنس این پانل ها از استیل است. البته انواعی از پانل های شیشه ای و پلاستیکی با طرح های متنوع نیز روانه بازار شده اند. برخی از پانل ها بدون پوش باتن های دکمه ای و بصورت لمسی و برخی دیگر بدون تماس توسعه یافته اند.

قطعات آسانسور


جعبه ریویزیون

از دیگر قطعات آسانسور جعبه ریویزیون آسانسور یک باکس الکتریکی است که روی سقف کابین قرار می گیرد. قطعات الکتریکی کابین تا جعبه ریویزیون سیم کشی شده و تراول کابل از آن خارج می شود. جعبه رویزیون به سرویسکار امکان حرکت آسانسور با فرمان از روی کابین و توقف را می دهد تا عملیات سرویس انجام شود.


تابلوی سه فاز

از دیگر قطعات آسانسور برق سه فاز ورودی آسانسور ابتدا داخل یک تابلوی کوچک سه فاز دارای کلید و فیوز می شود و پس از آن به تابلوی کنترل آسانسور می رسد. این تابلو به یک پریز برق مناسب نیز مجهز است.


سنسور ایمنی درب

از دیگر قطعات آسانسور سنسور ایمنی درب برای جلوگیری از بسته شدن درب هنگام ورود یا خروج مسافر تعبیه می شود. این سنسور می تواند بصورت چشم الکترونیک خطی یا بصورت پرده نوری با عملکرد صفحه ای در نظر گرفته شود.
کاربرد قطعات آسانسور

امروزه آسانسورها به یک بخش جدانشدنی در زندگی ما تبدیل شده‌اند می‌توان اینگونه گفت که مخترع آسانسور نقش مهمی در ایجاد برج‌های بلند داردو اگر آسانسوری اختراع نمی‌شد هیچ زمانی برجی هم ساخته نمی‌شد.

خواندن 78319 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 07 خرداد 1403 ساعت 10:16
محتوای بیشتر در این بخش: « سلکوم

ارتباط با ما

   آدرس: تهران، شهر قدس، شهرک صنعتی زاگرس، سی متری زاگرس، پلاک 64

   تلفن: 6-46839105-021

   ایمیل: info@diara.ir